بسیاری از پدیده ها هستند که در دنیای پیرامون ما رخ می دهند و ما نسبت به آنها بی تفاوتیم...!

وارونگي هوا حالت غير عادي در جو  مي باشد كه در آن ميزان افت دما منفي است يعني دما به ازاي افزايش ارتفاع از سطح زمين به جاي كاهش افزايش مي يابد . شرايط جوي مختلفي منجر به حالت وارونگي مي شود . در اين حالت لايه اي از هواي گرم هواي سردتر از خود را مي پوشاند و چون هواي سرد سنگين تر است و نمي تواند صعود كند هر گونه آلودگي كه در زير واژگوني تخليه شود محبوس مي ماند و پخش و پراكنده نخواهد شد . واژگوني دما ممكن است در هر ارتفاعي از سطح زمين روي دهد .

واژگوني در نزديكي سطح زمين اهميت بسزايي دارد زيرا كه دود و دوده منتشره از دودكش وارونگي هواهاي خانگي و آلاينده هاي خروجي از اگزوز خودروها را محبوس مي كند  و اگر در ارتفاع بين 150  تا  900  متري سطح زمين رخ دهد مي تواند مواد تخليه شده از تمام دودكش ها بجز دودكش هاي بسيار بلند نيروگاه هاي خيلي بزرگ را محبوس كند .

واژگوني معمولا در درّه ها يا مناطق گود و محصور در ميان ارتفاعات كه در آن ها زمين به هنگام شب بر اثر تاباندن گرماي خود سرد مي شود و در نتيجه هواي مجاور آن نيز سرد مي شود و هواي سرد به نواحي پست تر حركت مي كند روي مي دهد و اين واژگوني را ناشي از جريان باد فرورو مي دانند. در شرايط اضطراري ممكن است لازم باشد كه فرايندهاي صنعتي و تمام منابعي را كه آلودگي ايجاد مي كنند تا زماني كه واژگوني از بين نرفته است متوقف و تعطيل كرد . اين پديده درعمل ممكن است به چندين شكل برحسب شرايط جغرافيايي و هوا شناختي مختلف بروز كند . پديده مربوط به شهرهاي صنعتي به وجود آمدن جزيره گرم  heat island  است . جزيره گرم بيشتر در هنگام شب يا بامداد ايجاد مي شود و علت آن وجود لايه هواي داغ در ارتفاعي در سطح ساختمانها يا دودكش ها است . هواي اين لايه هم از هواي لايه زيرين خود و هم از هواي بالاتر از خود گرمتر است . اين جزيره ممكن است   5 تا 7 درجه سانتي گراد گرم تر از هواي مجاور سطح زمين باشد و مي تواند هر آلودگي تخليه شده در قسمتهاي زيرين خود را حبس كند. جزاير گرم گنبدي شكل هستند و ممكن است در حوالي ظهر هنگامي كه دما افزايش مي يابد از بين بروند .

 عواملی که در ایجاد وارنگی هوا موثرند به قرار زیر می باشند:
1- وجود هوای سرد و خشک که باعث جذب تشعشع جزئی حرارت زمین می گردد.
2- آسمان صاف و بدون ابر که عمل تشعشع را سرعت می بخشد.
3- شب های طولانی که سبب می شود که طول مدت تشعشع بنفش از تابش آفتاب باشد.
4- هوای آرام و بدون باد که باعث عدم تداخل هوای سرد و گرم شود.
عوامل ذکر شده بالا باعث می شود که هنگام شب تشعشع شدید شده و سطح زمین به سرعت حرارت خود را از دست بدهد و خیلی زود سرد شود. در این هنگام هوای سرد طبقه پائین جو به طرف سطح زمین حرکت می کند و بدین ترتیب سردتر از طبقه فوقانی خود می شود هوای گرم شبهای کوتاه با دو وجود ابرومه از عواملی هستند که قانع وارنگی هوا می شوند.

(مطالب از دانشنامه ي سايت رشد + سرزمين سبز با تشكر از خانم خسروي زاده) تصوير از: 

(http://www.hamshahri.org/images/upload/news/pose/8509/millad300-jn.jpg )

منتظر نظريات و پيشنهادات شما

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۶ساعت ۱۵:۲۱ بعد از ظهر  توسط ستاره محدث  |